Hyvää peliä Mikkelissä
30.6.2019 22:20 Uutiset / F9

Maaleja haluttiin

Joukkueemme oli viikonloppuna pelaamassa MiKi:n järjestämässä XXXIII Mikkeli-turnauksessa. Pelasimme kahdella joukkueella vuotta vanhempien sarjassa. Joukkueemme normaalin paikallepäässeen kokoonpanon lisäksi, meillä oli mukana muutamia "testipelaajia". Pelimuotona Mikkelin turnauksessa oli 8v8 maalialueen paitsiolla.

KuPS musta-joukkueen alkulohko sujui viimeistä ottelua vaille "täydellisesti". Viimeisessä alkulohkon ottelussa FC Vaajakoski onnistui kuitenkin voittamaan meidän jo hieman väsyneet pojat. Tästä johtuen sunnuntain peleissä panokseksi jäi taistelu viidennestä sijasta. Ensimmäisenä pudotuspeleissä vastaan asettui MP Valkoinen. Ottelu alkoi tiukasti, mutta pelin edetessä saimme omaa peliämme pyörimään paremmin, eikä MP päässyt juurikaan omalta alueelta pois hyvän prässipelimme ansiosta. Loppulukemat ottelusta 7 - 2 meille ja seuraavaan ottelun panoksena olisi siis turnauksen viides sija. Vastaan viimeiseen peliin asettui JIPPO. Ottelu oli tasaista vääntöä toisen puoliajan alkupuolelle saakka, jolloin muutamaan minuuttiin saimme aikaiseksi 3 maalia. Loppujen lopuksi tuloksen ollessa 4 - 2 KuPS mustalle ja viides sija oli saavutettu.

KuPS keltainen-joukkueella alkulohko oli tiukka, mutta jokaisesta ottelusta joukkue sai punnerrettua voiton. Sunnuntaina päästiin siis pelaamaan mitaleista. Ensimmäisenä vastaan asettui JuPy. Ottelu oli tiukkaa vääntöä ja JuPy:n fyysinen joukkue aiheutti hieman harmaita hiuksia meidän joukkueellemme. Ottelussa nähtiin JuPy:ltä ylärima ja tolppa, ennen kuin he saivat yhden maalin tehtyä. Lopputulokseksi tuli siis tiukka 0 - 1 tappio ja viimeiseksi otteluksi pronssipeliin tuli vastaan FC Vaajakoski. Tiedossa oli seuraava tiukkaa vääntöä vaativa ottelu. Pronssiottelu pysyikin tasaisena pitkään, kunnes meidän joukkue sai maalihanat auki. Lopputuloksena oli kotiinviemisiksi siis pronssimitalit tuloksella 4 - 0.

Turnauksesta saatiin jälleen paljon oppia ja kokemusta tulevaisuuden turnauksia varten. Tästä on hyvä lähteä parin viikon kesälomalle, jonka jälkeen jatkuu treenaminen kohti syksyn turnauksia.


   
Lisää uutisia
KuPS ry
«  Lokakuu   »
Kategoriat